جهش تولید

پایگاه میراث ملی مجموعه فرهنگی و تاریخی فرح آباد ساری

22 اسفند 1397 پایگاه های تاریخی

شهر صفوی فرح آباد ساری

فرح آباد در 28 کیلومتری شمال شهر ساری و 2 کیلومتری ساحل دریای مازندران قرار دارد. شاه عباس اول در سال 1021 ه. ق. دهکده ((طاهان)) را به شهر تبدیل کرد و در آن کاخ های زیبا، دکان ها، گرمابه ها، کاروانسرا ها و پل ها بنا نمود چندانکه دهکده طاهان در شاه، فرح و شادی آفرید و آن را فرح آباد نامید.

این شهر در سال 1025 ه. ق. یکی از شهرهای معروف ایران بود. پیتر دلاواله جهانگرد معروف ایتالیایی که در دوره صفوی از این شهر دیدن کرد می نویسد. محیط حصار فرح آباد طولانی است و با حصارهای روم و قسطنطنیه برابری می کند. درازای آن بیشتر از شش کیلومتر است.

 

 

 شهر با عظمت فرح آباد چندان دوام نیافت ، قزاقان از ناحیه رن از راه دریا به فرح آباد پیاده شده و در آن خونریزی بی شماری کردند، استپان رازین در اواخر سلطنت شاه عباس دوم در بهار سال 1668 میلادی فرح آباد را نیز در حمله سواحل جنوبی دریای خزر به آتش و خون کشید.

پژوهش های باستان شناسی با عملیات گمانه زنی در سال  1385 شمسی توسط آقای یزدان نورانی آغاز شد در سال 1388شمسی نخستین فصل کاوش در شهر تاریخی فرح آباد در محدوده کاخ جهان نما توسط نگارنده شروع شده است.

با توجه به مطالعات انجام شده و براساس آثار و بقایای معماری بدست آمده، شهر سازی فرح آباد قابل مقایسه با شهر اصفهان دورۀ صفوی می باشد در اصفهان عناصری چون رودخانۀ زاینده رود ،  میدان نقش جهان ، مسجد امام ، کاخ عالی قاپو ، پل سی وسه پل و خواجه و ... .

 

 

در فرح آباد عناصری چون رودخانۀ تجن ، میدان مرکزی و اصلی شهر ، مسجد شاه عباسی ،کاخ جهان نما ،پل تاریخی صفوی و ... .

معماری سبک اصفهان با ویژگی های محلی و بومی منطقه در شهر فرح آباد تلفیق شده است.

 

www.mazandchto.ir/service/278