تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها

ساری ۲۰۲۲ فرصتی برای ساماندهی گردشگری مازندران با مدیریتی جامع است

کد خبر : 4585 16 آبان 1400 0 127
پ
ساری ۲۰۲۲ فرصتی برای ساماندهی گردشگری مازندران با مدیریتی جامع است
s

مدیرکل میراث‌فرهنگی مازندران گفت: ساری ۲۰۲۲ یک فرصت برای مازندران محسوب می‌شود تا گردشگری را در این استان با مدیرتی جامع ساماندهی کند.

به گزارش روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران سیف‌الله فرزانه صبح امروز ۱۵ آبان ۱۴۰۰ در نشست هم‌اندیشی رویداد ۲۰۲۲ که با حضور تعدادی از وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شده بود؛ با بیان این که این دستگاه مشکلات متعددی دارد، گفت: «یکی از موانع پیشروی ما برای اجرای برنامه‌های مدنظر وجود موانع اداری متعدد است که با تعامل بین دستگاه‌ها قابل‌حل است.»

او افزود: «برای باغ جهانی عباس‌آباد با مشکل مدیریت یکپارچه مواجهیم، برای جنگل‌های هیرکانی که ۶ لکه آن در مازندران است درخواست داریم که با توجه طولانی بودن مسیر دو پایگاه میراثی در استان ایجاد شود. جزیره میان‌کاله به‌عنوان یک جاذبه مهم گردشگری در اختیار محیط‌زیست است و هیچ کاری برای گردشگری انجام نمی‌شود. راه‌آهن شمال هم که ثبت جهانی شد نیز جاذبه‌ای است که کاری برای آن انجام نمی‌شود.»

او ادامه داد: «ما در هر حوزه‌ای اعم از میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چالش‌های متعددی داریم که مانع اجرای برنامه‌های مدنظر می‌شود. برای نمونه در بخش یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با بیش از یک‌صد پرسنل حتی یک ساختمان هم در استان نداریم. برای تجهیزات لجستیکی و ماشین‌آلات این نیروها با مشکلات جدی مواجهیم و مهم‌تر این که بر خلاف نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان ضابط قضایی محسوب نمی‌شوند.»

این مسئول اظهار کرد: «با وجود ظرفیت‌های گران‌بهایی که در استان داریم و میل سرمایه‌گذاران برای فعالیت در این استان، در موضوع صدور موافقت اصولی می‌بینیم سرمایه‌گذار سرگردان است؛ چون هم باید به ما مراجعه کند و هم به چند دستگاه دیگر. در نهایت هم کارش انجام نمی‌شود.»

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران خواستار تدوین و تصویب طرح جامع گردشگری مازندران شد و گفت: «ساری ۲۰۲۲ یک فرصت برای ما محسوب می‌شود که گردشگری را در این استان با مدیریت جامع  ساماندهی کنیم.»

وی افزود: «مازندران تنها استانی است که مرکزش موزه ندارد. از معدود استان‌هایی هستیم که پرواز خارجی نداریم و همین امر باعث خروج چمدانی تولیدات هنرمندان صنایع‌دستی مازندران می‌شود.»

باید با جذب اعتبار ملی در برگزاری رویداد نماینده خوبی برای کشور در منطقه باشیم

رئیس مجمع نمایندگان مازندران در این نشست با برشمردن برخی ظرفیت‌های گردشگری مازندران و فرصت‌هایی که رویداد ساری ۲۰۲۲ برای مازندران و کشور می‌تواند ایجاد کند، اظهار کرد: «آثار تاریخی، طبیعی و تمدنی که مازندران دارد با بسیاری از نقاط کشور ما قابل قیاس نیست. حتماً این رویداد باید با تدارک دیدن اعتبارات و منابع به بهترین شکل برگزار شود.»

غلامرضا شریعتی افزود: «از رسانه‌ها و اصحاب رسانه می‌خواهیم که در این زمینه مطالبه کنند تا نگاه ویژه ملی به مازندران در برگزاری این رویداد محقق شود تا در نهایت با جلب‌توجه و اعتبارات ملی نماینده خوبی برای ایران در منطقه باشیم.»

او در  ادامه گفت: «از نمایندگان نیز می‌خواهیم که در کمیسیون‌های مختلف برای این رویداد پیگیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های لازم را داشته باشند این برنامه یک رویداد ملی است و همه مازندرانی‌ها اعم از شهروند و مسئول و چهره‌های شاخص در استان و خارج از استان باید پای کار باشند.»

قوانین دست‌وپاگیر

نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با انتقاد از برخی قوانین موجود در کشور برای فعالیت سرمایه‌گذاران اظهار کرد: «خروجی برخی این ضوابط اداری به شکلی است که انگار قوانین برای اذیت کردن سرمایه‌گذاران ایجاد شده است.»

مهدی سعادتی افزود: «متأسفانه ظرفیت‌های تاریخی ما عموماً در حال ازبین‌رفتن است. حتی در کشاورزی هم از ضعف‌های حوزه گردشگری در حال آسیب‌دیدن هستیم.»

او تصریح کرد: «در رویداد ساری ۲۰۲۲ قطعا نگاه‌مان صرفا به مرکز استان نیست. هرچند باید مرکز استان شاخص باشد ، اما نگاهی استانی داریم.»

سعادتی افزود: «باید بخشی از اقدامات مرتبط با ساری ۲۰۲۲ را در سطح ملی پیگیری کنیم و هر یک از نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی و چه در وزارتخانه‌ها کار را دنبال کنند. این پیگیری‌ها می‌تواند عامل شود که مباحث کاری این مأموریت کاری مهم در استان چندبرابر شود.»

ساری ۲۰۲۲ یک رویداد بین‌المللی برای کشور با میزبانی مازندران و ساری است

نماینده مردم نور و محمودآباد نیز با تأکید بر این که ساری ۲۰۲۲ یک رویداد بین‌المللی برای کشور با میزبانی مازندران و ساری است، گفت: «نگاه به این رویداد باید این باشد، قرار است یک رویداد بین‌المللی در کشور برگزار شود که محل برگزاری آن ساری و مازندران است. اگر وزارت میراث‌فرهنگی با این دید نگاه کند همکار ما نماینده‌ها در پیگیری راحت‌تر می‌شود و هم استانداری و دستگاه‌های اجرایی بهتر گام می‌پردازند.»

ولی‌الله فرزانه افزود: «اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان و فارس استان‌هایی هستند که مراکز استانشان کلان‌شهر است. خوشبختانه در آن استان‌ها جاذبه‌های دینی و میراث‌فرهنگی‌شان هم متمرکز است. ولی ما در استانی هستیم که هر شهرمان یک جاذبه دیدنی و فرهنگی دارد. از گلوگاه تا بهشهر و رامسر هر یک از شهرهای ما جاذبه‌هایی دارند. این ظرفیت‌ها باید جدی گرفته شود.»

نماینده مردم نور و محمودآباد افزود: «از رسانه‌ها خواهش می‌کنم این رویداد مهم را به خانه‌ها بکشانند.»

اجرای پروژه با رویکرد ساری ۲۰۲۲ در هر شهرستان

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، سیمرغ و جویبار نیز در این نشست به اهمیت تمرکز بر گردشگری برای فاصله‌گرفتن از وابستگی به نفت تأکید کرد و گفت: «باید در هر شهرستان یک یا دو پروژه با رویکرد رویداد ساری ۲۰۲۲ طراحی و اجرا شود. مهم این است که همه دستگاه‌ها حتی دستگاه‌های مرتبط با ورزش، محیط‌زیست و هر نهاد دیگر دغدغه داشته باشند و مهم‌ترین موضوع استان در همه دستگاه‌ها همین رویداد باشد.»

کمال علیپور افزود: «ما چند سال است که داریم از اقتصاد تک‌بعدی فاصله می‌گیریم و به سمت درآمدهای دیگر پیش می‌رویم تا وابستگی به نفت را کم کنیم، اما در بودجه سال گذشته حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد دلار بودجه کشور را به سمت نفت سوق دادیم. یکی از موضوعاتی که می‌تواند کشور را نجات دهد تا از اقتصاد تک‌بعدی فاصله بگیریم همین گردشگری است.»

وی با بیان این که هر گردشگر به‌اندازه ۳۰ بشکه نفت درآمد وارد کشور می‌کند، ادامه داد: «کشور ما از گردشگری حدود ۱۰.۵ میلیارد دلار درآمد دارد. کشوری که جزو پنج کشور دنیا از نظر جاذبه‌های گردشگری و در حوزه باستانی دهمین کشور باشد نباید آن‌قدر درآمد داشته باشد. گردشگران باتوجه‌به افزایش نرخ ارز تمایل زیادی برای سفر به ایران دارند.»

به تغییر نگرش در مدیران نیاز داریم 

نماینده مردم نوشهر و چالوس نیز با بیان اینکه گردشگری یک پدیده صرفاً اقتصادی نیست، اظهار کرد: «بر خلاف نفت که صرفاً اقتصادی است، گردشگری منبع درآمدی است که ابعاد اجتماعی و فرهنگی دارد. وقتی در ۶ ماهه اول سال ۷ درصد درآمد نفتی ما وصول می‌شود چاره‌ای نداریم که به سایر منابع فکر کنیم و چه منبعی مهم‌تر از گردشگری؟ »

محمدعلی محسنی بندپی افزود: «ما تنها استانی هستیم که سه بندر و سه فرودگاه داریم و از مزیت نزدیکی به پایتخت برخورداریم. ظرفیت‌های این استان بالاست، اما به تغییر نگرش در مدیران نیاز داریم.»

وی خاطرنشان کرد: «باور به تغییر در مدیران باید ایجاد شود. از روز مازندران به‌راحتی گذشتیم، اما اگر روز اصفهان بود بمباران اطلاعاتی می‌کردند. باید از این فرصت مهم ساری ۲۰۲۲ باید استفاده کنیم.»

استقرار دبیرخانه ۲۰۲۲ در استانداری مازندران

نماینده ساری و میان‌دورود در مجلس نیز خواستار استقرار دبیرخانه ساری ۲۰۲۲ در استانداری شد و گفت: «در درجه نخست پیشنهاد می‌دهم دبیرخانه رویداد را به استانداری بدهند تا شخص استاندار مستقیم ورود کند و هدایت و سیاستگذاری به استانداری سپرده شود.»

منصور علی زارعی افزود: «در مدیریت و برگزاری این رویداد یک بخش فعالیت‌ها شهرستانی است، یک بخش استانی و یک بخش هم کشوری؛ بنابراین باید بخشی از موضوعات در سطح ملی پیگیری شود.»

پیشنهاد میزبانی مرکز مازندران به‌عنوان پایتخت گردشگری اکو با عنوان رویداد ساری ۲۰۲۲ اوایل سال ۹۸ از سوی میراث‌فرهنگی و استانداری مازندران به میراث‌فرهنگی کشور داده شد و روز ۱۲ مهرماه سال ۱۳۹۸ هم به تصویب هیئت‌وزیران کشورهای عضو اکو در تاجیکستان رسید. 

این رویداد از آذر ماه سال ۹۸ با استقرار دبیرخانه در محل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سپس اقدامات تبلیغاتی همچون رونمایی از لگو، فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد.

 

www.mazandchto.ir/news/4585

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید