رونق تولید

سیف الله فرزانه*

توسعه مازندران نیازمند عزم جدی درحفاطت از میراث طبیعی، محیط زیست پویا و فرهنگ غنی نیاکان

کد خبر : 2982 27 فروردین 1399 0 102
پ
توسعه مازندران نیازمند عزم جدی درحفاطت از میراث طبیعی، محیط زیست پویا و فرهنگ غنی نیاکان
s

جنگل‌های هیرکانی که جنوب استان مازندران را دربر گرفته و حد فاصله بین شهرهای کویری و نیمه کویری ایران با منطقه جلگه ای و سبز شمال ایران هستند قدمتی به درازای ۴۰ میلیون سال در روی کره زمین دارد. بدون توجه به این میراث گرانبهای طبیعی پرداختن به هر موضوعی توسعه ای، کاری عبث خواهد بود.

میراث گران بهای چند میلیون ساله محیط طبیعی در استان مازندران به نیاکان مان این اجازه را داده است که جوامع نخستین بشری در حاشیه حاصلخیز شمال ایران و از جمله استان مازندران شکل دهند. توسعه روستا های اولیه و سلسله مراتب های اجتماعی باعث به وجود آمدن نخستین شهرها در استان مازندران در تاریخ قریب به  ۴۰۰۰ سال پیش شده است .

پرداختن به هر موضوع اقتصادی بدون توجه به ریشه های فرهنگی نهفته در محیط زیست سالم و پایدار استان مازندران، کاری بیهوده، هزینه بر و فاقد کارایی لازم خواهد بود. بر این اساس برنامه ریزی های آینده ما در تولید ثروت و به دست گرفتن بازار اقتصاد گردشگری در استان مازندران، باید با تکیه بر محیط زیست پایدار و فرهنگ اجتماعی و انسانی پویا باشد که ما بتوانیم با استفاده از این ظرفیت ها و مکانیزم های توسعه و استفاده از ابزارهای دانش و متدهای جدید علمی، مازندران متفاوت را در سال ۱۴۰۰ شاهد باشیم .

 بی شک پدیده ویروس کرونا به ما این درس بزرگ را آموخته است که جهان، در مسیر خطی توسعه به پیش نمی رود، بلکه دارای شرایط خاص در زمان های متفاوت است و در میان شرایط بحرانی و اجتماعی، طبیعت، مسیر خودش را خواهد رفت و به بازتولید حیات گیاهی و جانوری دست خواهد زد و ما انسان ها تنها زمانی می توانیم در دل این طبیعت زیبا زندگی کنیم یا به باز تولید تمدنی و فرهنگی که پیش نیاز هر توسعه اقتصادی است، اقدام نماییم که بتوانیم، روش همزیستی مسالمت آمیز با طبیعت را یاد بگیریم و این موضوع، اساس آینده برنامه برنامه ریزی توسعه گردشگری در مازندران برای تولید ثروت اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.

توجه به بنگاه های کوچک  اقتصادی در جغرافیای غنی مازندران در کنار سرمایه گذاری های کلان، اولویت فرهنگی و اقتصادی در نظام برنامه ریزی توسعه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشست های تصمیم گیری پس از رفع پدیده شوم کرونا در سال جاری خواهد بود.

*مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران

www.mazandchto.ir/news/2982

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید