رونق تولید

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از کاخ چایخوران در چالوس بازدید کرد

کد خبر : 2395 8 مرداد 1398 0 290
پ
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی از کاخ چایخوران در چالوس بازدید کرد
s

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سفر به استان مازندران از بنای تاریخی کاخ چایخوران در چالوس بازدید کرد.

دکتر علی‌اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، ظهر امروز سه شنبه 8 مرداد 98، در ادامه سفر خود به استان مازندران، از بخش های مختلف بنای تاریخی کاخ چایخوران بازدید به عمل آورد.

در این بازدید که تعدادی از مسئولان استان مازندران و قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس نیز حضور داشتند، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع  دستی و گردشگری در جریان آخرین وضعیت این بنای تاریخی قرار گرفت.

دکتر مونسان در این بازدید با اشاره به اهمیت بناهای تاریخی در کشور گفت: «بناهای تاریخی آثار فاخری هستند که با حمایت های دولت و ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری، می توان از آن ها در درآمدزایی و اشتغال زایی استفاده کرد.»

بنای تاریخی کاخ چایخوران از طریق صندوق احیا و بهره برداری از بناهای فرهنگی تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده و قرار است کاربری گردشگری و پذیرایی داشته باشد.

دکتر مونسان را در این بازدید هادی میرزایی مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و نیز سیف‌الله فرزانه مدیرکل میراث‌فرهنگی استان مازندران همراهی می‌کردند.

واگذاری 80 بنای تاریخی به بخش خصوصی

معاون رئیس‌جمهوری در حاشیه بازدید از بنای تاریخی کاخ چای خوران چالوس گفت: «طی 11 سال گذشته یعنی از سال 87 تاکنون حدود 80 بنای تاریخی کشور برای مرمت و استفاده در امور گردشگری به بخش خصوصی واگذار شده است.»

او افزود: «امروز در خیلی از بناهای تاریخی که واگذار شده اقامتگاه‌ها و مراکز پذیرایی فاخر ایجاد شده و البته در واگذاری بناها باید بسیاری از مسائل مانند محیط و هویت اثر تاریخی هم رعایت شود.»

علی‌اصغر مونسان اظهار داشت: «تاکنون بناهای تاریخی که واگذار شده در طول مرمت و واگذاری اشتغال فراوانی هم ایجاد کرده ضمن این‌که هر سال در قانون بودجه اعتباراتی هم برای این موضوع پیش بینی می شود.»

او گفت: «با توجه به محدودیت های مالی دولت و وجود قانون واگذاری بناهای تاریخی مصوب مجلس شورای اسلامی، می توان پس از واگذاری برخی از بناهای تاریخی از ظرفیت بخش خصوصی برای مرمت آنان استفاده کرد.»

www.mazandchto.ir/news/2395

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید