رونق تولید

معاون میراث فرهنگی مازندران:

مجموعه تاریخی فرح آباد ثبت جهانی می شود

کد خبر : 2282 31 اردیبهشت 1398 0 597
پ
مجموعه تاریخی فرح آباد ثبت جهانی می شود
s

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: ثبت جهانی مجموعه فرهنگی، تاریخی فرح آباد جزو برنامه‌های میراث فرهنگی است.

مهدی ایزدی در حاشیه برنامه شب فرهنگی در پایگاه میراث فرهنگی فرح آباد با اشاره به آغاز هفته میراث فرهنگی از ۲۸ اردیبهشت اظهار داشت: اجرای سنت‌های فرهنگی با شعار آینده و سنت از جمله برنامه‌ها است.

وی با اشاره به دوره شکل گیری شهر فرح آباد در دوره صفوی افزود: جایگاه تاریخی فرح آباد بسیار ویژه است.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی در حوزه اعتباری بسیار ضعیف است از شناسایی دو هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی وطبیعی در استان خبر داد و گفت: بیش از ۷۰۰ اثر تاریخی استان ثبت شده است و همه آثار تاریخی نیازمند مرمت است.

معاون میراث فرهنگی مازندران به جایگاه ویژه مرکز فرهنگی فرح آباد اشاره و اضافه کرد: اگر بخواهیم در فرح آباد آجر روی آجر گذاریم باید از سازمان مرکزی مجوز بگیریم.

ایزدی ثبت جهانی مجموعه فرهنگی، تاریخی فرح آباد را از دیگر برنامه‌ها برشمرد و گفت: در فرح آباد آثار معماری فراوانی وجود دارد و نگاه به ثبت جهانی شدن جزو اولویت‌ها است.

معاون میراث فرهنگی مازندران ادامه داد: کار پژوهشی و کاوش کاخ جهان نما با پیگیری‌های صورت گرفته، در دستور کار قرار دارد، همچنین طرح مرمت و احیاء پل تاریخی، حمام و مسجد فرح آباد در دستور کارقرار دارد.

گفتنی است در این مراسم، استاد محمد رضا اسحاقی که نام وی پیش از این به عنوان "گنجینه زنده بشری" در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود، به اجرای سحرخوانی پرداخت و همچنین پرده خوانی شاهنامه از از دیگر بخش های این برنامه بود.

www.mazandchto.ir/news/2282

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید