رونق تولید

پیشرفت ٨۰ درصدی مرمت و بازسازی مسجد جامع ساری

کد خبر : 2275 30 اردیبهشت 1398 0 247
پ
پیشرفت ٨۰ درصدی مرمت و بازسازی مسجد جامع ساری
s

معاون میراث فرهنگی مازندران از پیشرفت بیش از ۸٠ درصد از مراحل بازسازی مسجد جامع شهر ساری خبر داد

مهدی ایزدی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، پیش از ظهر امروز در کارگاه آموزشی مرمت در مسجد جامع شهر ساری گفت: پیش بینی می شود تا کمتر از ٢ ماه دیگر مسجد برای بهره برداری و استفاده عموم آماده شود.

وی با بیان اینکه با این حال تحویل پروژه بستگی به شرایط مختلف محیطی و مالی دارد؛ افزود: تمامی نیروها به صورت شبانه روزی در حال تلاش برای پایان پروژه مرمت و بازسازی هستند.

ایزدی از استقرار برخی از کارگاهها مانند کارگاه نجاری در مجموعه برای تسهیل و سرعت بخشی به فرایند بازسازی اشاره کرد و گفت: پیمانکاران تا کنون هیچ تاخیری در فعالیت خود نداشته اند.

معاون میراث فرهنگی، همچنین اظهار داشت: میراث فرهنگی و تیم بازسازی تلاش کرده است که بخش های تاریخی بنا که از آتش سوزی به جای مانده حفظ شود و تکمیل بنا بر روی همان اسکلت انجام شود.

وی افزود : تلاش ما بر این است که مسجد جامع به همان زمان پیش از آتش سوزی باز گردد و در فرآیند بازسازی نیز جز سیستم تاسیساتی، از مصالح بومی و سنتی استفاده شده است و هیچ چیزی به مجموعه اضافه نشده است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به این که آتش سوزی ناشی از تاسیسات غیر اصولی بوده است، افزود: در بازسازی جدید از بروزترین تاسیسات الکترونیکی استفاده شده است و برای جلوگیر یاز اتفاق قبلی به جای استفاده از دیواره ها و سقف برای عبور کابل ها و اتصالات، همگی از طریق کف انجام شده است.

وی گفت: تمامی مصالح نیز به عایق های نسوز و مقاوم در برابر آتش مجهز شده اند که در صورت چنین حوادثی خسارت ها به حداقل برسد.

ایزدی همچنین گفت : پیش بینی ما در سال گذشته برای هزینه بازسازی حدود ١٧٠ میلیارد ریال بود، اما با افزایش قیمت ها اکنون پیش بینی می شود بیش از ٢۵٠ میلیارد ریال تا پایان بازسازی مسجد جامع هزینه صرف شود.

وی افزود : تا کنون بیش از ١٠٠ میلیارد ریال برای بازسازی و مرمت مسجد جامع هزینه شده است و در این مسیر از اعتبارات استانی و ملی نیز بهره مند شده ایم.

معاون میراث فرهنگی بیشترین اعتبار هزینه شده را از منابع ملی عنوان کرد و گفت : به علت مشارکت چندین دستگاه از جمله میراث فرهنگی ، مسکن و شهرسازی ، اوقاف و ستاد بحران بیشترین کمک ها در سطح ملی بود.

www.mazandchto.ir/news/2275

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید