تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

ابوالفضل نیکوبیان

رسالت ویژه موزه در جایگاه کانون های فرهنگی

کد خبر : 2262 28 اردیبهشت 1398 0 3134
پ
رسالت ویژه موزه در جایگاه کانون های فرهنگی
s

روز جهانی موزه به عنوان یکی از مهم ترین رویداد های بین الملی، هرساله در روز ۱۸ می مصادف با ۲۸اردیبهشت برگزار می‌شود. و موضوعی به عنوان شعار جهانی توسط شورای بین الملی موزه (ایکوم) مطرح می‌گردد.

شعار امسال روز جهانی موزه تحت عنوان "موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی: سنت، آینده" از آن رو انتخاب شده است که علاوه بر رسالت ذاتی موزه که مطالعه، حفاظت و نمایش میراث ملموس و ناملموس تاریخ بشریت بوده، در این سال ها رویکرد خود را تغییر داده اند تا به جوامعی که در آن خدمت می‌کنند، نزدیک تر شوند.

امروزه موزه ها به دنبال روش های نوآورانه ای برای مقابله با مسایل اجتماعی در دوران معاصر هستند.

به دلیل سیر فزاینده تحولات و به تبع آن فراموشی و مرگ سنت های کهن، این مراکز به طور حتم می بایست به دنبال برقرای پیوند میان سنت و آینده باشند و از این رو با پرداختن به این گونه رویکردها، سعی در احیای سنت ها با معانی جدید برای نسل های آینده و ارتباط با مخاطبان معاصر در سطح جهانی دارند.

اما از نگاهی دیگر در زندگی معاصر ما در شهرها و روستاهای به ظاهر شلوغ و پر ازدحام، همه ما با انبوهی از پنجره های روشن و خاموش روبرو هستیم که در هر قاب آن به تعبیری، مفاهیمی از زندگی پیچیده انسانی آشکار است.

اما خود میدانیم تجمیع تمامی این قاب ها، نمایشگر پنجره فرهنگ است.

پنجره ای تمام قد که از آن میتوان هر چیز را دید.

اما هر روز از میان  این قاب ها، پنجره ای از میراث فرهنگی و سنت کهن ما، رو به خاموشی می نهد و این رسالت ویژه ی موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی است که نور این دریچه ها را روشن نگاه دارد.

نگاه فرهنگی، یعنی به جا آوردن و نه فراموش کردن و خوشبختانه با وجود نسیان ما، فرهنگ در ناخودآگاه ما مشغول فعالیت است و ما از آن برخورداریم.

باشد تا میتوانیم از ثروت پنجره های فرهنگی مان بهره مند شویم،

www.mazandchto.ir/news/2262

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید