تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها

سیف الله فرزانه

کارگاه گردی فرصت تازه برای گردشگری مازندران

کد خبر : 2201 15 فروردین 1398 0 2647
پ
کارگاه گردی فرصت تازه برای گردشگری مازندران
s

استان مازندران با دارا بودن طبیعت متنوع و ظرفیت های کم نظیر طبیعی یکی از استان های برخوردار در حوزه فرهنگ، تمدن و صنایع دستی بوده و این شرایط موجب شد تا هنرهای مختلفی در استان ظهور و بروز نماید.

خوشبختانه در عصر معاصر با توجه به هویت شهرنشینی و بازگشت به معماری گذشته، استفاده از ظرفیت های صنایع دستی و هنرهای سنتی در معماری ایران رشد کرده و این امر باعث به وجود آمدن شغل های متفاوت در حوزه صنایع دستی شده است.

استان مازندران با توجه به پیشینه کهن تمدنی و فرهنگی در بیشتر بخش های صنایع دستی و هنرهای سنتی دارای جایگاه مناسب در کشور بوده و هنرمندان این رشته توانستند در بخش های مختلف صاحب سبک شوند.

هنرهای سنتی چون منبت کاری که قدیمی ترین آنها از دوره ایلخانی و تیموری در مازندران باقی مانده تا تزیینات کاشی کاری و گچ بری که در دوره صفویه رشد زیادی داشته و همچنین صنایع دستی استان در دوران معاصر و به ویزه در 2 دهه اخیر دارای رشد گسترده ای شد.

در حال حاضر در اکثر شهرهای مازندران رشته های مختلف صنایع دستی و هنرهای سنتی به صورت گسترده توسط هنرمندان پیشکسوت و جوانان ماهر پیگیری شده و امروز یکی از ظرفیت های مهم اشتغال و کسب درآمد برای بخش خاصی از هنرمندان استان در این حوزه است.

از آنجایی که مازندران در حوزه های مختلف در سطح کشور دارای برون دادهای صنایع دستی و هنرهای سنتی است بر آن شدیم تا از این ظرفیت به صورت مضاعف در بخش های هویت سازی و همینطور درآمد در حوزه گردشگری استفاده گسترده نماییم.

بر همین اساس موضوع کارگاه گردی یکی از فرصت های تازه و نو و گاها بی بدیل در گردشگری ایران بوده که در مازندران از نوروز 98 شروع شده و با کم و کاستی های فراوان، تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا این فرصت نوظهور در گردشگری مازندران مسیر واقعی خود را طی کند.

امروز شهرهای غرب تا شرق مازندران محل توجه گردشگران به کارگاه های صنایع دستی هستند که هنرمندان آن به صورت وورکشاپ در جلوی چشم  گردشگران به تولید آثار هنری می پردازند و گردشگران فرهیخته هم از این موضوع جدید استفاده گسترده می کنند.

به نظر می رسد نسل سوم گردشگری که به گردشگری خلاق اطلاق می شود در دنیای جدید به دنبال این رویکرد از صنعت گردشگری هستند و خود علاقه مند هستند که در فعالیت های روزمره میزبانان شرکت نمایند. از آنجایی که مفهوم گردشگری به طور عام در تمام دنیا مسیر توسعه ای را می پیماید عزم ما بر آن خواهد بود تا از این فرصت جهانی هم برای گردشگری داخلی و هم برای گردشگری بین المللی استفاده کنیم.

در حال حاضر 15 رشته لاک ترایش، جاجیم، سفال، گلیم، چادر شب و ... به صورت مستقیم درگیر فعالیت های کارگاه گردی و گردشگران علاقه مند به این حوزه هستند که این امر یکی از فرصت های ما در سال 98 برای رونق تولید خواهد بود.

بی شک در اسل 98 با برنامه مدون تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا به این فرصت نوظهور در گردشگری، عرصه مجال و رشد را بدهیم و مازندران را به لحاظ گردشگری به یک مقصد فرهیخته با جاذبه های متنوع تبدیل کنیم.

چنین فرصتی استان مازندران را به یک مقصد دائمی سفر در طول سال تبدیل خواهد کرد و سهم ما از گردشگری خارجی در ایران بالا خواهد رفت.

لذا هماهنگی بین دستگاه های مختلف با راهبری استاندار محترم می تواند در کوتاه مدت ما را به این هدف نزدیک کند اما پیشنهاد من به مسئولان شهرستان ها و فرمانداران عزیز و شهرداران محترم این است که فرصت های جدید در گردشگری می تواند عرصه رقابت سالم برای گردشگری فاخر در تمام شهرستان های استان باشد و در کل استان مازندران یک مقصد با تنوع بیشمار گردشگری شود.

www.mazandchto.ir/news/2201

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید