رونق تولید

معاون میراث فرهنگی میراث مازندران:

دریچه سد عباس آباد برای تخلیه آب سیل باز شد

کد خبر : 193 8 فروردین 1398 0 624
پ
دریچه سد عباس آباد برای تخلیه آب سیل باز شد
s

مهدی ایزدی در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد اجرایی خدمات سفر استان گفت که بارندگی های دو هفته گذشته به همراه آب شدن برف سنگینی که در مناطق بالادست در اواخر اسفند پارسال بارید سبب شد تا آب سد عباس آباد به طرز قابل توجهی بالا بیاید.

این مسئول افزود: افزایش حجم آب سد باعث شد تا برای تخلیه آن به منظور جلوگیری از ایجاد تخریب و آسیب به بناهای تاریخی داخل و اطراف آن دریچه سد را از امروز باز کنیم.

وی توضیح داد: سد تاریخی عباس آباد در مجموعه جهانی عباس آباد مورد توجه است و در سیل اخیر، میزان آب در این مجموعه بالا آمد که ضمن مکاتبه با شرکت آب منطقه ای مازندران، امروز دریچه سد باز شد و آب در حال تخلیه است تا سد دچار تخریب نشود.

این مسئول میراث فرهنگی همچنین گفت که برای احتیاط بیشتر در حفظ و نگهداری مجموعه سد، بناها و باغ تاریخی عباس آباد بهشهر، دریچه های ورود آب به سد را هم را کم کرده اند.

ایزدی افزود: در حال حاضر وضعیت به گونه ای تنظیم شده است که نسبت آب خروجی از سد چندین برابر میزان ورودی به آن است تا آسیبی به مجموعه نرسد.

معاون میراث فرهنگی مازندران تاکید کرد: سد عباس آباد سابقه تاریخی دارد و این کاهش فشار بار آب به سد، با توجه به شرایطی تاریخی سد انجام می شود.

وی افزود: باید از میزان فشار بار بر سد از طریق کاهش سطح آب کاسته شود. و همچنین این مجموعه بازدید کنندگان زیادی دارد و بالا بودن سطح آب، خطراتی را برای گردشگران ایجاد می کند.

این مسئول گفت: به استانداردهای حوزه فنی در این زمینه در حال دستیابی هستیم و در حال حاضر خطری سد را تهدید نخواهد کرد.

وی افزود: در تعطیلات نوروزی جاری، گردشگران زیادی از مجموعه تاریخی عباس آباد بازدید کردند

www.mazandchto.ir/news/193

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید