جهش تولید

سیف الله فرزانه

رونق تولید، فرصت جدید در اقتصاد گردشگری مازندران

کد خبر : 149 4 فروردین 1398 0 1218
پ
رونق تولید، فرصت جدید در اقتصاد گردشگری مازندران
s

حوزه سرمایه گذاری با پرداختن به پروژه های تفریحی، سرگرمی و فرهنگی مازندران در اولویت سال 98 می تواند زمینه حضور سرمایه گذاران خرد تا کلان را برای استان رقم بزند

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، هر ساله جمعیت بسیاری ازگردشگران به استان های شمالی از جمله به مازندران سفر می کنند و تقریبا اعتقاد داریم مازندران با فاصله از بسیاری از استان ها، در رتبه نخست قرار دارد.

در بحث فرصت های سرمایه گذاری هم مازندران به عنوان استان پیشتاز در اولویت حوزه گردشگری است. با توجه به این آمار که مازندران استان نخست در حوزه گردشگری و سرمایه گذاری است نیازمند برنامه هستیم تا از این شرایط، استفاده مطلوب برای اقتصاد استان داشته باشیم.

اقتصاد مازندران می تواند با گردشگری معنا پیدا کند، 2.5 درصد از تولید ناخالص ملی کشور از محل گردشگری است و مازندران ممکن است آمار بالاتری در این زمینه داشته باشد.

رسیدن به آمار در ردیف کشورهای گردشگرپذیر که 9 تا 11 درصد است فاصله زیادی داریم.

یکی از دلایل می تواند عدم سرمایه گذاری در مباحث مختلف گردشگری باشد. تنوع بخشیدن به نیاز گروه های گردشگری در این زمینه اهمیت دارد و شاید در این بخش خیلی توجه نکردیم و تمرکز ما در 2 دهه اخیر بر فرصت های اقامتی و پذیرایی بود و کمتر به فرصت های دیگر در حوزه تفریحی و سرگرمی و مسائل اینچنینی توجه کردیم.

می طلبد در سال جدید بر اساس برنامه، تمرکز ما بر روی این مسائل باشد و نیازمند عزم همگانی هستیم تا به هدف برسیم.

توجه ما در بخش سرمایه گذاری باید متناسب با نیازها و توان استان و نوع گردشگران که وارد استان می شود باشد، نمی توانیم جلوتر از برنامه حرکت کنیم، توان ما باید در نظر گرفته شود. برنامه ما در این زمینه باید خروجی از برنامه آمایش استان باشد و از این برنامه تبعیت کنیم.

مازندران استان هزار جزیره گردشگری است و بسیاری قابلیت های این استان هنوز شناخته شده نیست، با شناخت کافی از ظرفیت های مازندران و نیازهای جامعه مخاطب، می توان رابطه برقرار کرد و سرمایه گذاری را  به سمت پروژه های کوچک، متوسط و بزرگ سوق داد.

صنایع دستی یکی از موضوعاتی مهم و تاثیرگذار در حوزه های صنعت گردشگری است که می تواند اولویت نخست سرمایه گذاری باشد چون می توان با هزینه های کمتر، فرصت های اشتغال بیشتری به دست آورد.

صنایع دستی می تواند به عنوان فرصت، نقش مهمی در تولید و هویت ملی داشته باشد که زمینه جهش در رونق تولید است.

میراث ماندگار استان که فرصت حضور جمعیت را در داخل خود می تواند داشته باشد مثل مجموعه های تاریخی و سایت های باستان شناسی به عنوان فرصت جدید در حوزه سرمایه گذاری ببینیم که البته در این سال ها از این موضوعات غافل ماندیم.

رویکرد جدی ما اقتصادی کردن بعضی از فرصت های فرهنگی است، علاوه بر اینکه هویت این آثار حفظ و احیا شود بتوانیم این فرصت ها و شرایط اقتصادی را فراهم کنیم که به ماندگاری اثر بی انجامد.

حوزه سرمایه گذاری با پرداختن به پروژه های تفریحی، سرگرمی و فرهنگی مازندران در اولویت سال 98 می تواند زمینه حضور سرمایه گذاران خرد تا کلان را برای استان به رقم بزند و هم اینکه جامعه میزبان را به عنوان سرمایه گذار خرد در بخش های مختلف به تکاپو وا دارد.

www.mazandchto.ir/news/149

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید