تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

منظر تاریخی و فرهنگی رامسر

26 دی 1400
پ

منظر تاریخی و طبیعی رامسر
رامسر سرشار از زیبایی،طراوت و جاذبه است این شهر بی‌نظیر هم تاریخی است هم کلکسیون کاملی از جلوه های طبیعت بی‌رقیب مازندران را در خودش جای داده .تلفیق معماری ایرانی با سبک معماری اروپایی که به خوبی با طبیعت بکر و تاریخ این شهر عجین شده است.
مزرعه‌های چای، باغ‌های مرکبات و شالیزارهای برنج  مسیر کوتاه‌ و نزدیک‌ میان کوه و دریا، چشمه‌های آب‌گرم، پارک جنگلی، آبشارها، غار و هم‌چنین آثار تاریخی  قلعه مارکوه، موزه تماشاگه خزر، موزه مردم‌شناسی و کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر، از جمله جاذبه های نام آشنای عروس شهرهای ایران است که همه ساله گردشگران زیادی را به این شهر شمالی می‌کشاند.
شهر رامسر غربی‌ترین شهر استان مازندران است مجاورت کوه‌ جنگل و دریا یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های این شهر است. مناطق ییلاقی بسیار زیبا و خوش‌آب ‌و هوا و صدها مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی به عنوان قطب مهم گردشگری در کشور شناخته شده است.
خیابانگردی در شهر توریستی رامسر حال و هوای خاص خودش را دارد آنهم در بلوار زیبا و خاطره‌انگیز که یکسرش به جنگل و سر دیگرش به دریا منتهی می‌شود. قدم‌زدن در این بلوار رویایی ناخودآگاه تمامی خاطرات خوب زندگیتان را جلوی چشمانتان مجسم می کند.
جواهرده یکی از مناطق زیبای رامسر و منطقه‌ای تاریخی با جنگل‌های سرسبز است که نیمی از سال پوشیده از برف و در فصل تابستان از هوای بسیار مطبوع برخوردار است جواهرده روزگاری مرکز دادوستد بود و با قزوین ارتباط داشت..گهواره سنگی، سلاژپشته، شیرسنگی ، چشمه های زیبای طبیعی از مناطق دیدنی جواهرده به شمار می رود.ساخت بنای مسجد آدینه که به حدود ۷۰۰ سال پیش بر می‌گردد.
این منطقه در هر ۴ فصل سال زیباست. جواهرده در فصل تابستان بخاطر آب و هوای خنک خود می‌تواند میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است. این منطقه در زمستان به دلیل کوه‌های پربرفش زیبایی چشمگیری دارد ومیتوان گردشگری زمستانه را در این منطقه تجربه کرد.
یکی از مشهورترین هتل‌های خاورمیانه،هتل قدیم رامسر با معماری بسیار زیبا در مرکز شهر در دامنه کوه‌های مشجر و فضای سبز با محوطه‌سازی چشم نواز  واقع شده و درسال ۱۳۱۲ ساخته شده‌است.
زیربنای این هتل حدود ۵ هزار متر مربع در ۳ طبقه است و به لحاظ نوع معماری، زیبایی، موقعیت مکانی و تجهیزات در زمان خودش بی‌نظیر بود.
بخش‌های گسترده‌ای از مرکز شهر رامسر از آب‌های گرم معدنی با خاصیت‌های طبی و درمانی برخوردار است وجود این آب گرم‌ها در نزدیکی ساحل دریا ویژگی منحصر به‌فرد دیگری این شهر ساحلی است.معروفترین این چشمه‌ها در شهرهای کتالم و سادات محله نیز چند وان و استخر آب گرم معدنی وجود دارد که برای درمان بیماریهای پوستی، رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی سودمند است.
گرسماسر زیباترین و باشکوه‌ترین ییلاق واقع در رامسر می‌رسد قدمتی تاریخی دارد و در مسیر عبور کوهنوردانی است که برای استفاده از مناظر طبیعی و زیبای لپاسر به قله ۳۶۰۰متری و پر برف با شکارهای نایاب سماموس به این منطقه سفر می‌کنند.
موزه تماشاگه خزر که به کاخ مرمر معروف بوده و در سال ۱۳۱۶در میان باغی به مساحت ۶۰ هزار متر با مساحت حدود ۶۰۰ متر مربع با شیوه معماری اروپایی بنا شده است.
گچبری‌های زیبای داخل کاخ، سقف بسیار دیدنی با ۴ ستون سنگی بزرگ خوش‌تراش، ببر سنگی، مجسمه‌های برنزی و مرمری، تابلوهای نقاشی عتیقه، فرش‌های نفیس، کریستال، منبتکاری‌های استادانه و آثار منحصر به فرد هنرمندان بزرگ ایران و جهان برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است.
جاذبه دست ساز بشر هم در عروس شهرهای ایران کم نیست یکی از این جاذبه‌ها،تله کابین رامسر است که به عنوان بزرگترین تله کابین کشور و تنها تنکابن خاورمیانه است. که ساحل دریا را به ارتفاعات جنگلی متصل می‌کند.این تله کابین که به واحدهای پذیرایی و اماکن تفریحی- گردشگری مجهز است توسط بخش خصوصی احداث و اداره می‌شود.
راستی رامسر به واسطه تدوین نخستین مفاد کنوانسیون رامسر از سال ۱۹۷۱ شهرت جهانی پیداکرد.
توافقی بین المللی که در آن کشورهای عضو بر روی تالاب های مهم جهان به ویژه آنهایی که زیستگاه پرندگان آبزی هستند، مطالعه و تحقیق کرده و از آنها حمایت می کند. برای اولین در این شهر به تصویب رسید.

اشتراک گذاری