تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

دماوند/بام ایران خاستگاه سیمرغ

26 دی 1400
پ

دماوند
قله دماوند در فرهنگ ایرانی مظهر ایستادگی،پایداری و شکوه است. و اولین اثر طبیعی است که در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و جز مناطق حفاظت شده محیط زیست محسوب می‌شود و یک روز ملی(سیزدهم تیر ماه) را در تقویم ایران به خودش اختصاص داده است.
دماوند با 5671 متر ارتفاع نه تنها بلندترین کوه  در ایران بلکه در سراسر خاور میانه است . دماوند در بخش لاریجان آمل و در کنار جاده هراز مسیر آمل به تهران قرار دارد و دارای 70 دهانه آتشفشان است که زمانی کوه‌آتشفشان بوده ، اما اکنون حتی در تابستان نیز پوشیده از برف است و در بیشتر اوقات قله‌اش را ابری فرا گرفته ، ارتفاع زیاد کوه مذکور سبب شده قله دماوند یک نقطه برجسته ملی محسوب شود.
این قله دارای فون‌های متنوعی از گیاهان و جانوران در عرصه خویش بوده و سبب ایجاد مناظر بسیار بدیعی و زیبایی در پای خود است ، همچنین دماوند به دلیل شرایط آتشفشانی ، در پای خود دهها چشمه آب گرم و گوگردی را داراست که همه این عوامل در کنار هم امتیاز ویژه ای را به آن‌می‌بخشد.   

                                                                                                                                                   
کوه دماوند، این گنبد گیتی و بام اساطیری ایران زمین، شماری از رخدادهای اساطیری و افسانه ای را چون داستان ضحاک،  آرش کمانگیر،پرواز جمشید، مرغ بزرگ و دوچاه و....در پهنه ی سترگ خویش پرورانده و اثرات پایداری را در تاریخ اساطیری ایران زمین برجای گذاشته و سرانجام آنقدر  مقام و جایگاه پیداکرده که که از آیین و اسطوره و تاریخ را هم جلوتر رفته و خود به نمادی یگانه  در ایران زمین تبدیل شده بگونه ای که اکنون میراث‌دار و یادگار باورهای دیرینه شده و در ادبیات معاصر، هنرهای تجسمی و موسیقی و .... به عنوان نماد و نشانه مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد.
جاذبه های دماوند
کوه دماوند جاذبه های طبیعی بسیار زیادی دارد که بسیاری از کوهنوردان و علاقه مندان به طبیعت کوهستانی برای دیدن آن ها به سمت این کوه دیدنی جذب می شوند. یکی از جمله انواع جاذبه هایی که کوه دماوند از آن برخوردار است، وجود آبشارهای زیبا در دل این کوه است، این منطقه به دلیل موقعیت ویژه ای که از شمال به جنگل و از جنوب به کوه‌های هم مرز کویر دارد، دارای گونه های مختلفی از جانوران، پرندگان و خزندگان است.
پوشش گیاهی دماوند، متنوع و گوناگون است.برخی از گیاهان این منطقه که به اسم دماوند نامگذاری شده اند، شامل کلاه میرحسین دماوندی، کزل دماوندی، زنگوله ای دماوندی، کتانی دماوندی و ماشک دماوندی، علف و بوته های بلند و خاردار و بوته های خارپشتی، گونه های هزار خار، بوته های بنفش اسپرس پشته ای و گچ دوست گل سنگی،گونه‌های ورموت به نام درمنه کوهی، درمنه معطر، درمنه کوهسری و درمنه شرقی نیز در کوه دماوند دیده می شوند.
دامنه کوه دماوند که پوشبده از شقایق است. این شقایق که در دنیا منحصر به فرد به است، در کتاب های معتبر گیاه شناسی جهان با نام های شقایق لار و رینه ثبت شده است.
در اطراف کوه دماوند رودخانه های بسیاری وجود دارد که طبیعت این منطقه را به خوبی تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. رودخانه هراز،سفید آب، غزل دره و لار بزرگ از معروفترین رودخانه های این منطقه است.
کوه‌نوردی در دماوند
دماوند از جمله مناطق مورد علاقه کوهنوردان حرفه‌ای ایران و جهان است صعود به قله دماوند، حتما باید با گروه های کوهنوردی دوره دیده و حرفه ای انجام شود و صعود انفرادی به آن خطرناک است.بهترین صعود به دماوند که از اواسط خرداد تا اوایل شهریور است پرترددترین زمان گروههای کوه‌نوردی به بام ایران است.

 

 

اشتراک گذاری