تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

چشمه باداب سورت/پلکان زمین

26 دی 1400
پ

چشمه سورت
چشمه معدنی سورت در نزدیکی روستاهای ارست و مال‌خاست  دهستان پشت کوه ،بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع شده که با یک جاده خاکی به جاده شوسه ارتباطی مابین این دو روستا متصل می‌شود
به جرأت میتوان گفت که این چشمه یکی از زیباترین و بی نظیر ترین چشمه های معدنی در ایران و بلکه در منطقه است . اثر طبیعی مذکور از مجموع چند چشمه مجزاء تشکیل شده  که در مجاورت یکدیگر قرار دارند چشمه باختری  آن از نوع گسلی و چشمه های خاوری از نوع درزه ای است آب این چشمه ها  سبب ایجاد  دو حوضچه مجزاء از هم می‌شود. یون های کلر و سدیم موجود در آب چشمه گسلی سبب ایجاد مزه شوری و همچنین عنصر گوگرد موجود در آن سبب ایجاد مزه تلخ  درآن شده  بنظر می‌رسد چشمه گسلی بیشتر از یونهای  نمک و چشمه های درزه‌ای بیشتر از یونهای گوگرد ومنیزیم تشکیل شده است  چرا که اولی بیشتر به شوری و دومی بیشتر به تلخی و ترشی است. تبخیر بالای آب در این ناحیه که این امر نیز به سبب ارتفاع زیاد چشمه و اقلیم خشک منطقه است. موجب رنگ قوس و قزح بسیار زیبایی در این چشمه می‌شود . لازم به ذکر است  دو عامل یاد شده اقلیم خشک و ارتفاع زیاد در کنار میزان بالای عناصر موجود در آبهای چشمه سبب تشکیل زمینهای پلی گونال بسیار زیبایی در پایین دست  می‌شود که بسیار زیبا و دیدنی است . همچنین و جود ژئومورفولوژی بسیار زیبا و وجود جنگلهای صخره ای در مجاورت چشمه مذکور ، این اثر را از هر حیث ممتاز و ویژه کرده است.
وجود چند مزه آب  در یکجا  ( بسیار بسیار نادر ) نا منظم بودن لایه های درونی زمین و متفاوت بودن جنس لایه‌های همجوار از جمله فاکتورها تک بودن این اثر را از هر حیث به اثبات می‌رساند. امروزه تاکید بر این نوع فاکتورها و ارزش فوق العاده توریستی آنها سبب ایجاد شاخه ای از گردشگری با عنوان ژئوتوریسم در دنیا شده که بیشترین آمار گردشگران را در دنیا به خود اختصاص داده است چرا که بازدید از اینگونه آثار نه تنها برای محققان و زمین شناسان جهان بلکه برای هر انسانی می‌تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد  از سال 2004 سازمان جهانی یونسکو اقدام به ثبت اینگونه آثار در فهرست جهانی کرد اثر یاد شده نه تنها در فهرست ملی به ثبت رسیده،بلکه می‌تواند نامزد ثبت در فهرست جهانی یونسکو نیز قرار گیرد . و با سرمایه گذاری جهت یافته و مطمئن هم  حفاظت شده و هم عاملی برای توسعه پایدار استان قرار گیرد . 
این چشمه در واقع دومین اثر طبیعی مازندران است که در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که بر اساس آیین نامه ها و مقررات میراث فرهنگی کشور تحت حفاظت این سازمان قرار دارد.همانطوری که در پرونده ثبتی این بنا آمده است تا شعاع 1500 متری چشمه بیش از 20 هکتار جزء حریم این اثر طبیعی به شمار می‌آید که هرگونه دخل و تصرف و ساخت و ساز در آن غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی دارد.

اشتراک گذاری