تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

شبه جزیره میانکاله/حیات وحش در همسایگی کاسپین

26 دی 1400
پ

حیات وحش در همسایگی  کاسپین
مجموعه شبه جزیره میانکاله داراى جاذبه هاى شگفت انگیز طبیعى و زیست محیطى است، که پوشش گیاهى و جانوری منحصر بفردش،این محدوده را به یکى از خاص‌ترین نقاط توریستى مازندران و کشور تبدیل کرده است.

شبه‌جزیره میانکاله در منتهى الیه جنوب شرقى دریاى خزر قرار گرفته است. این شبه جزیره از شمال به دریاى خزر و از جنوب به خلیج گرگان و از شرق به آشوراده و بندر ترکمن و از غرب به مرداب لپو محدود می‌شود.این شبه جزیره که با تپه هاى شنى ساحلى از دریا جدا می‌شود پناهگاه حیات وحش واقعی دو اکوسیستم آبی و خشکی را به وجود آورده که در دنیا کم‌نظیر است.
در شرق شبه جزیره میانکاله، مجمع الجزایر آشوراده قرار دارد که از سه جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده و با پیشروی و عقب‌نشینی آب دریا، بزرگ و کوچک می‌شوند.
مجموعه شبه جزیره میانکاله،دارای جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی و زیست محیطی کم‌نظیری است که عمده‌ترین آنها پوشش گیاهی ویژه و حیات وحش  آن است چشم‌اندازهای ساحلی، بیشه‌ای و خلیج گرگان، این بخش از استان مازندران و سواحل خزر را به یکی از جذابترین نقاط گردشگری تبدیل کرده است.
این تالاب اولین تالاب بین ‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب ‌های کنوانسیون رامسر است . در این تالاب انواع گونه‌های مختلف پرنده زندگی می ‌کنند .
زمین ‌های آن از مجموعه ‌ای از شن‌زارهای ساحلی ،اراضی باتلاقی ، آبگیر ها ، مرداب جنگلی با پوشش درختچه‌ های گز ، جنگل انارستان ، بوته‌ های تمشک و زمین ‌های پست و گره ‌افتاده تشکیل شده است و محل امنی برای گیاهان و جانوران به وجود آورده است.
تالاب میانکاله یکى از ذخیره گاه هشت گانه بیوسفرى است که در ۱۲ کیلومترى ضلع شمالى شهرستان بهشهر واقع شده است .این تالاب به دلیل دارا بودن شرایط اکوسیستمی منحصر به فرد مأمن بسیار مناسبى براى تخم‌ریزی،رشد آبزیان و مکانی مناسب برای مهاجرت و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در خاورمیانه و غرب آسیا و از همه مهم‌تر یکى از ذخایر با ارزش کره زمین به شمار می‌آید و در سازمان یونسکو به عنوان یک زیستگاه طبیعی جهانی به ثبت رسیده است
بهترین منطقه پرنده‌نگری ایران
هر ساله صدها هزار قطعه از پرندگان مهاجر نظیر خوتکا، فلامینگو (مرغ آتشین )، باکلان، پلیکان (مرغ سقا) ، حواصیل، اکرت، انواع آبچلیک و انواع مرغابى نظیر قو و غاز خاکستری از سیبرىبه مقصد اقامت در زیباترین پناهگاه حیات وحش ایران به تالاب میانکاله مهاجرت می‌‌کنند و این روند تا اواخر آبانماه که کوچ آخرین گروه از پرندگان نظیر غازها و قوها است ادامه دارد. 
  یکی از پرنده هایی که در زیستگاه و پناهگاه حیات وحش میانکاله زندگی میکند اردک است. این پرنده درمیان شکارچیان منطقه از محبوبیت خاصی برخوردار است و از اولین گزینه‌های شکار شکارچیان منطقه شمرده می‌شوداگرچه شکار درمنطقه حفاظت‌شده  میانکاله ممنوعه و پیگرد قانونی دارد
از دیگر  پرنده های محبوب و شناخته شده که در زیستگاه و پناهگاه حیات وحش میانکاله زندگی می‌کند قرقاول است . قرقاول پرنده‌ای کمیاب و تیره رنگ از دسته ماکیان  و خشک‌زی است به زبان محلی این پرنده تیرنگ یا تورنگ نام دارد و به اعتقاد آنها وجود این پرنده در حفظ محصولات کشاورزی مفید است صدای این پرنده زیبا که به هنگام هیجان و تحریک، سروصدای زیادی در زیستگاه خویش ایجاد می‌کند و با بال زدنهای متعدد و پرشهای ناگهانی توجه انسان را بخود جلب می کند یکی از جذابیت‌های این جزیره حفاظت شده است.
دیگر دیدنی‌های میانکاله
علاوه بر پرندگان آبزى انواعى از پرندگان خشکىو حفاظت‌شده مانند: قرقاول، دراج و عقاب تالابى ، کبوتر، سار صورتى، زنگوله‌بال و سلیم ها و دیگر گونه ها و حیواناتى از قبیل: خرس ، خوک، شغال، روباه، گرگ ، انواع گربه‌های وحشی ، خرگوش، جوجه تیغی ، سنجاب و سمور از بومیان همیشگی این منطقه شناخته می‌شوند
میانکاله سرزمین انار ترش است که به صورت خودرو بخش وسیعی از منطقه را احاطه کرده بوته های تمشک شیرین ،ازگیل و ولیک از جمله  هدایای طبیعت به بازدیدکنندگان از این منطقه به شمار می‌آید.
سرزمین اسب‌های آزاد
بیشترین دلیل ارزش زیست محیطی این منطقه، حضور 200 گونه پرنده در آن است. این منطقه بکر و بی‌بدیل با وجود موقعیت استراتژیکش، امکانات بسیار محدودی دارد و خدمات طبیعت‌گردی در این منطقه به صورت محدود و با صدور مجوز سازمان محیط زیست آن هم در قالب تورهای طبیعت‌گردی دارای مجوز با تعداد محدودی بازدیدکننده امکان‌پذیر است.
سفرهای طبیعت‌گردی و پرنده‌نگری در میانکاله در فصل پاییز با مهاجرت پرندگانی همچون فلامینگو، باکلان‌ها، قوها، پلیکان‌ها، مرغابی‌ها و عقاب دریایی دم سفید آغاز می‌شود. البته دیدنی‌های این منطقه تنها به پرنده‌نگری محدود نمی‌شود، حیات وحش میانکاله بسیار بی‌نظیر و غنی است. به گونه‌ای که می‌توان این ذخیره‌گاه زیست کره را سرزمین اسب‌های آزاد و زیستگاه انواع مختلف حیوانات آبی و خشکی و پوشش گیاهی متنوع دانست

 

 

 

اشتراک گذاری