تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین

عباس آباد بهشهر/باغ ایرانی در قلب هیرکانی

26 دی 1400
پ

عباس‌آباد
در جنوب شرقی بهشهر، شاه عباس اول بیش از ۴۰۰سال پیش دستور ساخت آب‌بندی را داد تا آب موردنیاز شالیزارهای روستاهای سارو، التپه و شاه‌کیله را تامین کند. این بند قدیمی، دریاچه‌ای را به وجود آورده که محل تفریح و خوش‌گذرانی شاه عباس و شاه صفی بوده و امروز به مجموعه عباس‌آباد بهشهر معروف است
به واقع عباس آباد بهشهر یکی از دیدنی‌ترین مناطق شمال کشور است که تاریخ و طبیعت را با هم تلفیق کرده و اثری به یاد ماندنی پدید آورده است. درباره بهشهر می گویند که چون مادر شاه عباس، بهشهری بوده، او با مسافرت به بهشهر، این شهر را پایتخت تابستانی خود کرده و نام آن را به اشرف‌البلاد، یعنی بهترین و شریف‌ترین شهرها، تغییر داده است و در همین زمان ها کاخ‌ها و عمارت‌هایی را در بهشهر ساخت این مجموعه  یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران و شهرستان بهشهر است که به عنوان یکی از نه باغ‌های ایرانی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌است. تاریخ ساخت مجموعه تاریخی عباس آباد به شاه عباس اول می‌رسد. این باغ به عنوان مهمترین باغ غیرکویری به وسعت 500 هکتار و بزرگترین باغ دوره صفوی شهرت دارد.
سایت میراث جهانی عباس‌آباد بهشهر ،باغ ایرانی، مسیر سنگ‌فرش، کاخ احتمالی شاه عباس، آسیاب آبی، حمام و بناهای صفوی و احتمالا قاجاری را شامل می‌شود. ورود به این مجموعه که در فصول مختلف مورد حفاری باستان‌شناسی قرار گرفته و مرمت و مستندسازی شده برای عموم مردم آزاد است.
باغ عباس آباد بهشهر بازمانده شیوه طراحی باغ ایرانی به نام چهار باغ است که شیوه ای خلاقانه از سیستم مدیریت آب را به نمایش می‌گذارد که مختص معماری ایران بوده و به همین نام هم معروف شده است.
این باغ در بالای تپه ی مشرف بر دریاچه احداث شده است. مهندسان دوره صفوی برش هایی را در تپه های این منطقه ایجاد کردند و ساختاری پلکانی به آن دادند و شکل باغ ایرانی را به این طریق ساختندبجز بناهای ذکر شده تاریخی در عباس آباد، کل محیط محوطه هم جنگلی و سرسبز است و خود نیز یکی از جاذبه های گردشگری شهر بهشهر به شمار می رود. کل محیط این پارک پوشیده از درختان مختلفی از جمله بلوط، گوجه وحشی، خرمندی، تمشک، توسکا، انار، ازگیل، راش، لرگ، انجیر، توت و شیردار است و  فضایی رویایی رو به وجود آورده ااست.
در کنار طبیعت بکر عباس آباد بهشهر می‌توانید آثار تاریخی بسیار زیبا و منحصر به فردی را در مشاهده کنید که از دوران صفویه به جا مانده است با توجه به معماری شاخص عصر صفوی و تناسب آن با طبیعت بکر و درختان سرسبز، تلفیقی زیبا از معماری ایرانی و طبیعت را رقم زده که هریک تکمیل کننده دیگری است.
یکی از معروف‌ترین بناهایی تاریخی مجموعه عباس آباد بهشهر عمارت آجری است که در وسط دریاچه عباس‌آباد قرار دارد و تقریبا عباس‌آباد را هم  با همین نما در قاب عکس به شهرت جهانی رسانده این بنا که از اول هم روی همین دریاچه بنا شده بود، با یک پل چوبی به مجموعه تاریخی به عنوان پایه به کاخ متصل می‌شد که متأسفانه دیگر اثریَ از آن پل نیست. تنها چیزی که از این پایه و عمارت کوچک باقی مانده است، همان بنای آجری است که در زمستان و زمانی که سطح آب بالا می‌آید، کاملاً زیر آب رفته و فقط درختان روییده شده روی آن معلوم است
در کنار عمارت های تاریخی که در این دریاچه قرار گرفته است، گونه‌های مختلفی از درختان قرار دارد که سرتاسر باغ اطراف که مجموعه‌ای از جنگل عباس آباد است، پوشانده است
. دریاچه عباس‌آباد به عنوان یک تفرجگاه شناخته‌شده در بهشهر مورد توجه مردم این شهر و گردشگران است. امکانات مناسبی در اطراف آن چه در روز و چه در شب فراهم است.قایقرانی با قایق‌های پدالی، بوفه، رستوران‌های متنوع، سرویس بهداشتی و پارکینگ از جمله امکانات مجموعه عباس آباد است.
از دیگر دیدنی‌های بهشهر و اطراف آن می‌توان به جنگل هزارجریب، خلیج گرگان و تالاب میانکاله، غار کمربند و هوتو، سایت موزه گوهرتپه، آبشار اسپه‌او، آبشار سمبی و آبشار سنگ‌نو اشاره کرد.

 

اشتراک گذاری